Ez a nindzsa írás 49 jelből áll, amelyek a fa (木), tűz (火), föld (土), fém (金), víz (水), ember (人), test (身) "gyökök" (?) és a kék (青), sárga (黄), piros (赤), fehér (白), fekete (黒), lila (紫), szín (色) kandzsik (?) kombinációi. A jelek nagy részét megtalálni a kandzsik és a kokudzsik között is- lehet, hogy az egyezés véletlen, de talán nem zárható ki a szándékosság sem, pl hogy félrevezessék az ellenséget. Néhány kandzsi / kokudzsi, ami alakra megegyezik a nindzsa írással:
hake (kokudzsi)
横 joko / ó,kó/
錆 szabi(ru) /szei, só, szó
栬 momidzsi /szei, szai /
焃 kaku,kjaku
stb
Mint a fenti képen is látható, nem derül ki az egyes jelek kiejtése, de a netes forrásom ( うみほたる) 山口正之(1963) 『忍者の生活』 c. könyvére hivatkozva az alábbi olvasatot adja meg:
☆ Ezt a nindzsa írást Sirato Szampei(白土三平) is felhasználta Isimicu (イシミツ) c. mangájában.
参考文献・ Forrás:
『万川集海』
http://d.hatena.ne.jp/Umihotaru/20111216/1324033352
『漢字源』
Betűkészlet: 不死川
Kapcsolódó blogbejegyzés: rizs-titkosírás (五色米).
Érdekes lehetett egy ninja-képző intézmény: délelőtt shuriken, sai-gyakorlatok, délután fakultatív program keretében bevezetés a fojtogatásba 1. kurzus, vagy mehettek kanjikat/kokujikat sormintázni (笑)
返信削除Gondolom azért az írásbeliség nem volt túl széles a ninják körében sem. Erről jut eszembe, arról van valami adat, hogy korabeli Japánban egyáltalán mennyire lehetett elterjedt az írásbeliség?
”Erről jut eszembe, arról van valami adat, hogy korabeli Japánban egyáltalán mennyire lehetett elterjedt az írásbeliség?"
返信削除Most csak a 国語学研究事典 van kéznél, de abban azt olvastam, hogy a Muromacsi 室町 kortól széles körben használták a kanát (szamurájoktól kezdve a földművesig), és a mi a kandzsikat illeti, elkezdtek összeállítani majd nyomtatásban megjelentetni mindennapi használatra szánt kandzsi szótárakat is (pl http://archive.wul.waseda.ac.jp/kosho/i03/i03_02152/ ). Az írásjegy egyszerűsítések, "romlott"alakok (俗字) is általánosak voltak. Az Edo korban meg még inkább elterjedt a kandzsi és a kana.
Szóval ez alapján elképzelhető, hogy az átlag nindzsa is tudott írni.
どうも!Ez érdekesen hangzik, ha pl.: (az abc-ből adódóan) kortárs Európát vesszük, ahol a latin műveltség csak nagyon szűk réteget érintett.
返信削除Kínában bár nem tudom, milyen arányok lehettek, mindenesetre nem hinném, hogy a kínai földművesek tudtak volna írni.
Ha találok valami összefoglalást erről, lehet, hogy írok egy bejegyzést majd.
返信削除Én is Európára gondoltam, hogy ég és föld a kettő :)
Még egy érdekes adalék:
返信削除A Hórjúdzsi 法隆寺 templom pagodájában találtak egy olyan deszkát, amin kandzsis graffiti olvasható :) A firkát egy ács követhette el, valamikor a 7. vagy a 8. században:
奈爾波都爾佐久夜己
"Kanjis graffiti" ははは!其の投稿を持っています!
返信削除頑張ります (笑)
返信削除